Aborcja to jeden z najpoważniejszych sporów światopoglądowych we współczesnym świecie. Konserwatywna część społeczeństwa sądzi, że usuwanie ciąży jest sprzeczne z przepisem zapewniającym prawo do życia, natomiast liberaliści zwracają uwagę na fakt, że kobiety powinny mieć prawo do decydowania o własnym ciele. Pomimo że jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy aborcja jest zgodna z zasadami, którymi powinniśmy kierować się w życiu, jest niemożliwa, to polskie prawo gwarantuje możliwość terminacji ciąży w przypadku zagrożenia życia ciężarnej kobiety oraz podejrzenia, że do poczęcia doszło w wyniku czynu zabronionego.
Terminacja ciąży – czym jest?
Terminacja ciąży to inna nazwa dla zabiegu aborcji. Jest to procedura medyczna najczęściej wykonywana do 12 tygodnia życia płodu w celu przerwania ciąży. Dwie najpopularniejsze metody terminacji ciąży to aborcja farmakologiczna zwana również medyczną oraz aborcja mechaniczna. Zabieg uważany jest za bezpieczny dla życia matki a komplikacje są rzadkością. Największym problemem może być jednak uzyskanie dostępu do tej metody, gdyż w Polsce obowiązuje restrykcyjne prawo w tym zakresie.
Jak pozbyć się ciąży / terminacja ciąży
Sposobów na przerwanie ciąży jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie są bezpieczne dla kobiety ciężarnej. Działania prowadzące do usunięcia nienarodzonego dziecka powinny być wykonywane w oparciu o opinię medyków i specjalistów, albowiem decyzje podejmowane na własną rękę, bez odpowiedniej wiedzy, mogą zakończyć się tragicznie.
Wiele Polek decyduje się na wykonanie aborcji za granicą. W tym celu udają się do Słowacji bądź Czech, jednak usunięcie ciąży u naszych sąsiadów posiada pewne minusy. Zabiegi mechaniczne realizowane w tych państwach są bowiem inwazyjne i wymagają nakładu znacznych środków finansowych.
Jednym z najlepszych sposobów na usunięcie ciąży bez konieczności opuszczania granic naszego państwa jest aborcja farmakologiczna. Jej popularność wynika z faktu, że można przeprowadzić ją w domu, bez obowiązku asysty ze strony lekarza. Przerwanie ciąży w przypadku aborcji farmakologicznej przebiega etapowo i jest realizowane za pomocą specjalnych środków farmakologicznych. Terminacja ciąży polega na zahamowaniu rozwoju płodu i spowodowaniu krwawienia z dróg rodnych. Niewątpliwym walorem aborcji farmakologicznej jest jej olbrzymia skuteczność. W znacznej większości przypadków kończy się ona powodzeniem, a powikłania są rzadkością.
Dzięki szerokiemu spektrum zalet aborcja farmakologiczna zyskuje coraz większe grono zwolenników, jednak wywołanie poronienia w domu nadal wzbudza pewne kontrowersje wśród kobiet. Problematyczną kwestią jest nierzadko zakup leków umożliwiających poronienie, albowiem nie można dostać ich w polskich aptekach. Kobietom mieszkającym w naszym kraju przysługuje jednak prawo do zakupu medykamentów, które pozwalają usunąć ciąże. Leki wywołujące poronienie można legalnie sprowadzić zza granicy, a tabletki poronne ze sprawdzonych źródeł są uznawane za najlepszy sposób na terminację ciąży. Ich zalety zostały dostrzeżone przez Światową Organizację Zdrowia, która zaleca właśnie ten sposób aborcji.
Jak usunąć ciążę – zabieg przerwania ciąży
Farmakologiczna indukcja poronienia polega na podaniu leków ciężarnej kobiecie i jest uznawana za jeden z najlepszych sposobów na terminację ciąży, ale dużą popularnością cieszy się także zabieg mechanicznego przerwania ciąży. Jest on wykonywany w specjalistycznej klinice i odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Chirurgiczna metoda aborcji polega na rozszerzeniu szyjki macicy, odessaniu zarodka za pomocą ciśnienia oraz wyłyżeczkowaniu płodu. Przerwanie ciąży za pomocą mechanicznego zabiegu jest jednak metodą znacznie bardziej inwazyjną, w efekcie większość kobiet preferuje aborcję za pomocą środków farmakologicznych. Co więcej, wymaga on nakładu sporej ilości czasu, albowiem po przeprowadzeniu zabiegu kobieta zostaje pod opieką personelu medycznego. Inwazyjna metoda usuwania ciąży może również skutkować pewnymi skutkami ubocznymi.
Kobiety, które zdecydowały się na przerwanie ciąży w ten sposób, mogą spodziewać się lekkiego krwawienia, jednak w większości przypadków nie stanowi ono zagrożenia dla zdrowia ani życia pacjentki. Aborcja przeprowadzana w specjalistycznej klinice umożliwia ograniczenie stresu oraz niepokoju związanego z przerwaniem ciąży, jednak w ostatnich latach jej popularność nieznacznie zmalała. Wynika to z coraz większej świadomości społeczeństwa i istnienia środków farmakologicznych takich jak tabletki poronne, które zapewniają szybką i relatywnie bezpieczną terminację ciąży.
Kiedy można usunąć ciążę?
W październiku 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy dotyczące legalności aborcji. Surowe restrykcje spotkały się z masowymi strajkami i protestami kobiet, jednak przepisy dotyczące aborcji stale budzą wiele niejasności. Aborcja w Polsce jest obecnie legalna w dwóch przypadkach. Usunięcie ciąży jest możliwe tylko w przypadku zagrożenia zdrowia i życia kobiety oraz podejrzenia, że do ciąży doszło w wyniku gwałtu, pedofilii bądź kazirodztwa. Reformy przeprowadzane przez Trybunał Konstytucyjny spowodowały bowiem, że aborcja z przyczyny nieuleczalnego upośledzenia płodu stała się w naszym kraju niemożliwa.
Surowa i irracjonalna decyzja Trybunału Konstytucyjnego odbiła się szerokim echem w całej Europie i spowodowała, że Polki zaczęły szukać wsparcia u naszych południowych sąsiadów. Poddawanie się terminacji ciąży w Czechach bądź na Słowacji jest bowiem legalne, a tamtejsze prawo cechuje się znacznie większą troską o wolność kobiet. W Czechach przeprowadzenie legalnej aborcji w klinice jest możliwe do 12 tygodnia trwania ciąży. Ograniczone możliwości Polek sprawiają, że muszą one szukać wsparcia za granicą lub decydować się na sprowadzanie tabletek poronnych. Bezstresowa i spokojna aborcja w granicach naszego państwa jest bowiem praktycznie niemożliwa.
Do którego tygodnia można usunąć ciążę? Jak wywołać poronienie?
Usunięcie ciąży za pomocą środków farmakologicznych jest możliwe maksymalnie do 12 tygodnia ciąży. Należy jednak pamiętać, że taka terminacja ciąży nie jest dostępna dla wszystkich. Istnieją bowiem pewne przeciwwskazania do usunięcia ciąży za pomocą tabletek wczesnoporonnych. Można do nich zaliczyć na przykład ciążę pozamaciczną, anemię, choroby krwotoczne czy alergię na substancje, które zawarte są w lekach poronnych. W znacznej większości przypadków aborcja za pomocą środków farmakologicznych jest jednak relatywnie bezpieczna i nie przynosi poważniejszych skutków ubocznych, a Mifepriston oraz Mizoprostol, czyli leki używane podczas tej metody aborcji, posiadają wysoką skuteczność działania.
Jak usunąć ciążę w domu? Ile trwa wywołanie poronienia tabletkami?
Niechciana ciąża to dla wszystkich kobiet trudne i traumatyczne przeżycie. Zmaganie się z tym problemem nierzadko skutkuje pogorszeniem zdrowia psychicznego i stanami lękowymi, dlatego ważne, aby ewentualna aborcja przebiegła zarówno bezpiecznie, jak i szybko. Inwazyjne metody terminacji ciąży są nie tylko drogie, ale również wymagają wyjazdu za granicę, w efekcie czego wiele Polek jest do nich sceptycznie nastawionych.
W chwili obecnej aborcja to trudny temat i w Polsce przepisy regulujące tę kwestię są bardzo surowe, dlatego najlepszym sposobem na przerwanie ciąży w warunkach domowych są tabletki poronne. Pomimo że nie można ich nabyć w stacjonarnych aptekach, to każda kobieta może je legalnie sprowadzić zza granicy. Niewątpliwą zaletą aborcji za pomocą środków farmakologicznych jest fakt, że mogą być one przeprowadzane bez konieczności udziału osób trzecich, co znacząco poprawia komfort ciężarnej kobiety. Co istotne, aborcja farmakologiczna jest bardzo szybka w wykonaniu i nie wymaga nakładu dużej ilości czasu. W większości przypadków usunięcie ciąży zachodzi w trakcie 4 lub 5 godzin i tylko w nielicznych sytuacjach terminacja ciąży trwa kilka dni.
Krwawienie po aborcji farmakologicznej jest czymś naturalnym i nie powinno niepokoić kobiety, która zdecydowała się na usunięcie ciąży. Zazwyczaj trwa nie dłużej niż 2 tygodnie, a inne skutki uboczne po przyjęciu tabletek aborcyjnych są rzadkością. Zaletą aborcji farmakologicznej jest również fakt, że można ją przeprowadzać więcej niż jeden raz. Jej nieszkodliwość dla ludzkiego organizmu sprawia, że nie odciska żadnego piętna na kobiecie, która zdecydowała się na terminację ciąży. Osoby, które skorzystały z aborcji farmakologicznej, nie muszą się także obawiać, że w związku z zażyciem leków utracą płodność. Już podczas najbliższej owulacji kobieta może ponownie zajść w ciążę, toteż przeprowadzenie aborcji nie musi równać się z permanentnym wyrzeczeniem się potomstwa.
Terminacja ciąży – podsumowanie
Aborcja to jeden z najgorętszych tematów w przestrzeni publicznej. Pomimo że opinie na jej temat są podzielone i każdy posiada własne zdanie na jej temat, to kobiety, które zaszły w nieplanowaną ciążę, a nie są gotowe na wychowywanie dzieci, nie muszą załamywać rąk. Choć polskie prawo jest niezwykle restrykcyjne i surowe, to istnieją sposoby na szybkie i bezpieczne usunięcie ciąży. Terminacja ciąży może zostać przeprowadzona na wiele różnych sposobów, jednak wydaje się, że najlepszą metodą jest opcja farmakologiczna z wykorzystaniem specyfików takich jak tabletki wczesnoporonne. Gwarantuje ona nie tylko wysoką skuteczność, ale również daje możliwość aborcji bez konieczności wychodzenia z domu. Szerokie spektrum walorów tej metody sprawia, że jej popularność najprawdopodobniej będzie rosła w zawrotnym tempie.