Krwawienie podczas aborcji

To prawda, że aborcja w naszym kraju dostępna jest tylko w wyjątkowych przypadkach. Jednak trzeba mieć świadomość co do tego, że chodzi tu o aborcję chirurgiczną. Każda kobieta, która nie chce być w ciąży, ma prawo do tego, aby zdecydować o tym, czy ciąże usunąć, czy też nie. Z tematem aborcji farmakologicznej związany jest temat krwawienia. Co należy o tym wiedzieć?

Kiedy zaczyna się krwawienie?

Jeżeli kobieta decyduje się na zażycie misoprostolu i mifepristonu musi zdawać sobie sprawę z tego, że krwawienie na pewno się pojawi. W jakiej ilości? Zazwyczaj dość dużej. Pojawi się również ból o zmiennej intensywności. Jego odczuwanie uzależnione jest od organizmu kobiety oraz od jej wrażliwości. Samo krwawienie pojawia się już na ogół po kilku godzinach. Z czasem będzie się ono nasilać. Szacuje się jednak, że już po dwóch godzinach od wystąpienia krwawienia będzie ono ustępować.

Nieustanne krwawienie

Może się jednak okazać, że po kilku godzinach od zażycia wyżej wymienionych tabletek, krwawienie nie tylko nie ustaje, ale zwiększa na objętości. Taki stan należy potraktować poważnie. Zbyt duża ilość utraconej krwi może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety. Całkiem możliwe, że organizm nie ma na tyle sił, aby samodzielnie do końca się oczyścić. Może się okazać, że potrzebna będzie aborcja chirurgiczna, czyli łyżeczkowanie lub zastosowanie metody próżniowej. Dzięki temu kobieta przestanie krwawić, a na dodatek znajdzie się pod fachową opieką medyczną. Należy jednak dodać, że z takimi sytuacjami ma się niezwykle rzadko do czynienia.

Krwawienie i plamienie

Delikatnie krwawienie trwać będzie jeszcze przez dłuższy czas. Szacuje się, że nawet do trzech tygodni może pojawiać się krew, co będzie sytuacją całkowicie normalną. O ile jednak tej krwi nie będzie wiele. Krwawienie to tak naprawdę proces oczyszczania się organizmu z pozostałości, jakie znajdują się w macicy. Jednak po dwóch do trzech tygodni proces ten powinien się zakończyć. Należy mieć świadomość, że po czterech do sześciu tygodni pojawi się zwykłe krwawienie miesiączkowe, które jest znakiem tego, że organizm powraca do normalnego funkcjonowania. Należy uważać aby nie pomylić miesiączki z ponownym krwawieniem, jakie mogłoby być związane z aborcją farmakologiczną.

Nie można zapomnieć o tym, aby przed zażyciem leków zapoznać się z listą przeciwwskazań do zabiegu. Należy być być pewnym tego, że samodzielnie nie doprowadzi się do nadmiernego krwawienia, jakie może być efektem ciąży pozamacicznej lub problemów z krzepliwością krwi.

Dodaj komentarz