Domowa aborcja farmakologicznaTemat aborcji od wieków budzi silne emocje, których konsekwencją są absurdalne regulacje prawne. W efekcie kobiety są pozbawiane prawa samodzielnego podejmowania decyzji. Przepisy regulujące temat aborcji w poszczególnych krajach są bardzo zróżnicowane. W Polsce kwestię aborcji od 7 stycznia 1993 roku reguluje ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

Zgodnie z jej zapisami przerwanie ciąży w warunkach szpitalnych jest możliwe tylko w nielicznych, ściśle określonych przypadkach.

  • Kiedy ciąża jest zagrożeniem dla zdrowia lub życia matki. Stan taki musi zostać potwierdzony przez lekarza. W takim przypadku aborcja może zostać przeprowadzona do czasu osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza łonem matki.
  • Gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na istnienie ciężkich, nieodwracalnych upośledzeń płodu, a także nieuleczalnych chorób zagrażających jego życiu. Taka sytuacja również wymaga potwierdzenia lekarskiego, a sam zabieg może być przeprowadzony, zanim płód osiągnie zdolność samodzielnego egzystowania poza łonem matki.
  • Ciąża powstała w wyniku przestępstwa, np. gwałtu, czy aktu kazirodczego. W takim przypadku zabieg musi być poprzedzony opinią prokuratora. Usunięcie ciąży jest możliwe w okresie do 12 tygodni od początku ciąży.

Ciężarne, które chcą usunąć ciążę, co do której według prawa obowiązującego w kraju, który zamieszkują, nie ma przesłanek do legalnej aborcji, mogą skorzystać z aborcji farmakologicznej przeprowadzanej w warunkach domowych.

W większości krajów świata, również w Polsce kobieta może otrzymać leki pod warunkiem, że zamawia je na własny użytek. To oznacza, że przesyłanie i odbieranie tabletek poronnych na domowy adres nie jest sprzeczne z przepisami celnymi a co za tym idzie aborcja w domu jest możliwa.

Misoprostol w Polsce zarejestrowany pod nazwą cytotec, czy arthrotec jest syntetycznym analogiem prostaglandyny stosowanym w leczeniu chorób wrzodowych żołądka. Mifepristone znany pod nazwą mifeprex, mifegyne, czy mifegye jest wykorzystywany od 1988 roku jako środek antykoncepcyjny, lek na depresję, czy nowotwór piersi.

Niestety nie został zarejestrowany we wszystkich krajach. Polskie kobiety, które interesuje aborcja farmakologiczna mogą zamawiać go na własny użytek jedynie przez internet. Posiadanie niewielkich ilości tych leków jest dozwolone. Kobieta nie może ich zamawiać w dużych ilościach w celu dalszej dystrybucji.