Szczegółowe informacje dotyczące leku Misoprostol

Mizoprostol-skuteczne i bezpieczne leczenie w ginekologii i położnictwie

Mizoprostol, znany również pod nazwami arthrotec i cytotec, jest syntetyczną formą prostaglandyny, hormonu naturalnie występującego w organizmie. Jest dostępny w postaci okrągłych lub sześciokątnych tabletek o białym, lub szarym kolorze. Główne zastosowanie mizoprostolu to przerywanie ciąży do 9 tygodni, szczególnie w połączeniu z lekiem mifepristone, i zmniejszanie krwawienia po porodzie. Lek ten może być również stosowany w leczeniu niepłodności oraz w przypadku ciąży pozamacicznej.

Wskazania do zastosowania

Mizoprostol jest syntetycznym analogiem prostaglandyny E1, który działa poprzez swoją interakcję z receptorem EP3. W efekcie tego działania, proces wydzielania soku żołądkowego jest hamowany zarówno w czasie spoczynku, jak i po posiłku. Lek ten jest również w stanie zwiększyć wydzielanie wodorowęglanów i śluzu, który ma działanie ochronne i łagodzące.

Prostaglandyny są hormonami, które działają miejscowo na organizm i regulują procesy fizjologiczne. Ich działanie jest różnorodne i obejmuje między innymi prozapalne, ochronne na błonę śluzową żołądka, skurcze macicy oraz rozszerzanie naczyń krwionośnych. Ich powstawanie jest związane z przemianą kwasu arachidonowego z udziałem2 enzymu cyklooksygenazy (COX). Wśród różnych form tego enzymu pojawia się cytoprotekcja nabłonka żołądkowego oraz prostanoidy tworzone podczas procesów zapalnych.

Prostaglandyny powstające w błonie śluzowej żołądka pobudzają wiele przemian, w wyniku których dochodzi do zmniejszenia wydzielania kwasu solnego. Dodatkowo wpływają one na procesy ochronne poprzez stymulację produkcji śluzu i wodorowęglanów oraz zwiększenie przepływu krwi w błonie śluzowej.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) redukują stany zapalne poprzez hamowanie enzymu cyklooksygenazy (COX), jednak przy okazji osłabiają działanie ochronne prostaglandyn E1 w przewodzie pokarmowym, co zwiększa ryzyko wystąpienia chorób związanych z działaniem kwasu solnego. Aby zminimalizować tego rodzaju skutki uboczne, stosuje się leki takie jak mizoprostol, który działa podobnie jak naturalnie występująca prostaglandyna E1.

Badania naukowe dotyczące leków, zawierających mizoprostol

Misoprostol jest stosowany w celu leczenia i profilaktyki chorób wrzodowych żołądka i dwunastnicy, które powstają podczas przyjmowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Substancja ta działa poprzez hamowanie wydzielania soków żołądkowych. Poza zastosowaniem w gastrologii misoprostol jest również używany w ginekologii, gdzie wywołuje skurcze macicy, co prowadzi do usunięcia produktów ciążowych z narządów rodnych kobiety.

Mizoprostol-lek szeroko stosowany w aborcji farmakologicznej

Lek Mizoprostol, znany również jako Misoprostol, jest skutecznym środkiem do celowego wywoływania akcji porodowej, w tym aborcji farmakologicznej. Jednakże, działanie leku jest najskuteczniejsze, gdy jest podawany razem z mifepristonem. Mizoprostol w tabletkach 200mcg po wchłonięciu przez przewód pokarmowy powoduje wzrost napięcia i kurczliwości mięśnia macicy, co prowadzi do nasilenia skurczów macicy Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje farmakologiczne przerywanie ciąży przy użyciu połączenia leków misoprostolu i mifepristone jako najbezpieczniejszą metodę usunięcia ciąży w pierwszych dziesięciu tygodniach.

Dawkowanie i sposób zażycia

Lek Misoprostol należy przyjmować doustnie, podczas posiłku, nie rozgryzając, nie rozpuszczając, ani nie żując. Należy trzymać tabletkę pod językiem przez około 30 minut, po czym nierozpuszczoną część należy wypluć. Do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej potrzeba 6 tabletek Misoprostolu (po 200 mcg w każdej tabletce).

Misoprostol powinien być przyjęty 24 godziny po zażyciu leku mifepristone. Można to zrobić na dwa sposoby: poprzez umieszczenie tabletek pod językiem lub do jamy policzkowej (przestrzeń między dziąsłem a policzkiem). Mizoprostol w dawkach 600 mcg (3 tabletki po 200 mcg każda) należy przyjąć w 2 dawkach, w równych odstępach czasu, przyjmując taką samą dawkę co 3 godziny. Po 30 minutach nierozpuszczone resztki tabletek należy wypluć.

Wszystkie tabletki Misoprostolu należy przyjmować w taki sam sposób, tj. albo umieszczając je pod językiem, albo w jamie policzkowej. Zalecamy aplikowanie leku Misoprostol pod język, ponieważ taki sposób podawania uniemożliwia wykrycie środka lub jego pozostałości w przypadku konieczności wizyty w szpitalu.

W Polsce, testy na obecność leków mifepristonu i misoprostolu we krwi nie są stosowane, co oznacza, że lekarz nie będzie w stanie stwierdzić, że kobieta przeprowadziła zabieg aborcji farmakologicznej. Ważne jest, aby przyjąć wszystkie dawki leku nawet jeśli dojdzie do poronienia i rozpocznie się krwawienie. Aplikacja leku w dwóch dawkach pozwoli macicy na całkowite oczyszczenie i zmniejszy ryzyko potrzeby interwencji lekarskiej po aborcji.

Jaka jest cena tabletek misoprostol? Gdzie kupić oryginalne leki poronne?

Kup oryginalne tabletki mizoprostol, niska cena (bezpieczna płatność online)

Mizoprostol - środek stosowany powszechnie w aborcji farmakologicznej

Działania niepożądane leku Misoprostolu

Działania niepożądane leku Misoprostolu mogą obejmować:

  • biegunkę
  • ból głowy
  • bolesne skurcze jelitowe
  • nudności
  • wymioty.

Może również wystąpić obfite krwawienie, w trakcie którego kobieta wydala skrzepy i produkty ciążowe. Krwawienie zazwyczaj rozpoczyna się w ciągu 1-4 godzin po zastosowaniu leku, choć w rzadkich przypadkach może pojawić się nawet do 72 godzin po przyjęciu leku. Krwawienie jest zazwyczaj silniejsze niż normalne miesiączkowanie. Natężenie krwawienia zwykle maleje w ciągu 24 godzin. Przedawkowanie leku może mieć negatywny wpływ na układ krążenia, powodując wzrost temperatury ciała, duszności, kołatanie serca, hipotonię lub bradykardię.

Pozostałe informacje dotyczące leku mizoprostol

Zażywanie z innymi pokarmami

Misoprostol należy przyjmować podczas posiłków. W czasie zabiegu ważne jest, aby normalnie jeść i pić. Niektóre kobiety mogą odczuwać nudności po przyjęciu leku, dlatego zaleca się jedzenie lekkostrawnych posiłków.

Przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do stosowania leku Misoprostol jest nadwrażliwość na działanie prostaglandyny. Lek nie powinien być stosowany samodzielnie bez konsultacji z lekarzem lub specjalistą z zakresu ginekologii.

Karmienie piersią a stosowanie leków zawierających Misoprostol

Substancje czynne zawarte w tych lekach mogą przedostawać się do mleka matki karmiącej, co może prowadzić do biegunki u niemowląt. Dlatego też, przed planowanym zabiegiem aborcji farmakologicznej z użyciem leków takich jak Misoprostol, Arthrotec lub Cytotec, kobieta powinna nakarmić dziecko i odciągnąć pokarm potrzebny do karmienia później. W pierwszych 4 godzinach po przyjęciu leku Misoprostol mleko nie spełnia funkcji pokarmu, dlatego po odciągnięciu powinno się je wylać.

Leki przeciwbólowe po zażyciu Misoprostolu:

Ibuprofen jest najskuteczniejszym lekiem przeciwbólowym w przypadku silnych skurczów macicy po zażyciu leków zawierających Misoprostol. Innymi opcjami są niesteroidowe leki przeciwzapalne takie jak Diklofenak lub Paracetamol. Przyłożenie do brzucha ciepłej butelki wody również może pomóc w łagodzeniu bólu. W przypadku stosowania leku Arthrotec, który jest połączeniem Misoprostolu z lekiem przeciwbólowym Diklofenak, pierwsza dawka po rozpuszczeniu zewnętrznej warstwy (zawierającej Misoprostol) może być również wykorzystana jako środek przeciwbólowy. Absolutnie nie można stosować leków o działaniu rozkurczających takich jak No-Spa.

Gdzie zdobyć Misoprostol?

W większości krajów, Misoprostol jest dostępny bez recepty w lokalnych aptekach. W Polsce lek jest dostępny pod nazwami handlowymi Cytotec i Arthrotec, które są dostępne na receptę lub bez recepty. Aby uzyskać lek, można skorzystać z apteki internetowej prowadzonej przez legalną i wiarygodną organizację. Pamiętaj, że do przeprowadzenia skutecznej aborcji medycznej potrzebny jest także drugi lek mifepristone, który nie jest dostępny na rynku polskim.

Tabletki poronne mifepristone są dostępne w wybranych krajach, jednak ich dostępność może być ograniczona ze względu na różne przepisy prawne dotyczące aborcji. W niektórych państwach lek jest dostępny tylko na receptę, a w innych jest on niedostępny.  W związku z tym, niektóre organizacje zajmujące się zdrowiem reprodukcyjnym dostarczają lek za pośrednictwem aptek internetowych. Jeśli masz pytanie dotyczące dostępności leku mifepristone, najlepiej jest skontaktować się z organizacjami zajmującymi się zdrowiem reprodukcyjnym lub specjalistami z dziedziny ginekologii.

Kup mizoprostol i mifepriston (środki poronne)

Kup oryginalne tabletki wczesnoporonne, bezpieczne do 9 tygodnia ciąży