Jak wygląda zabieg aborcji?

Zabieg przerwania ciąży to temat kontrowersyjny. W szczególności, jeżeli mowa jest o Polsce i o ochronie życie poczętego. Aborcja w Polsce karana jest pozbawieniem wolności do lat 3. Tego typu zabieg, całkowicie legalnie można wykonać tylko i wyłącznie w niektórych przypadkach. Za granicą Polki mogą skorzystać całkiem legalnie z aborcji medycznej na własne życzenie. W Polsce mogą one zamówić dedykowane tabletki, które doprowadzają do aborcji farmakologicznej.

Legalna aborcja chirurgiczna

Możliwa jest do wykonania w ogromnej ilości krajów. Polska nie jest takim miejscem. O dziwo! Komitet Praw Człowieka ONZ, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Międzyamerykański Trybunał Praw Człowieka i Afrykańską Komisję ds. Prawa Człowieka i Narodów – oto urzędy, które ustanowiły dostęp do bezpiecznej aborcji jako coś, co prawnie należy się człowiekowi. W Polsce jednak te postanowienia nie zostały przyjęte, tylko są jeszcze coraz bardziej zaostrzone.

Wśród innych krajów, które zezwalają na legalną aborcję medyczną wymienić można Czechy, Irlandię, Francję i kraje znajdujące się na innych kontynentach (np. Chiny, Zambia, w tym drugim kraju aborcja możliwa jest m.in. ze względu na złą sytuację finansową.

Aborcja pod okiem lekarza

Metoda, która pozwala na szybką reakcję, jeżeli dojdzie (a jest to wątpliwe) do powikłań. Aborcja medyczna wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym. Kobieta nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Lekarz za pomocą specjalnych narzędzi rozszerza szyjkę macicy na kilka milimetrów. Potem wprowadza tam małą rurkę, która wysysa zawartość macicy – przede wszystkim zarodka. Na samym końcu dochodzi do wyłyżeczkowania, czyli do oczyszczenia macicy z ewentualnych pozostałości.

Sam zabieg trwa kilka minut i może być też konsekwencją poronienia. Chociaż, nie zawsze jest to proponowane przez medyków. Po zabiegu, kiedy ciało będzie powracało już do stanu sprzed ciąży (musi nastąpić uregulowanie hormonów), mogą pojawiać się takie objawy jak:

  • skurcze brzucha
  • bóle w dolnej części brzucha
  • krwawienie w niewielkiej ilości
  • napięte piersi

Tego typu objawy są normalnym wynikiem i nie trzeba się ich obawiać. Lekarz przeprowadzający zabieg na pewno zleci środki przeciwbólowe, których zadaniem będzie zmniejszenie dyskomfortu.

Usunięcie ciąży przy pomoc tabletek

Można je zamówić samodzielnie dzięki dedykowanym stronom internetowym. W rzadkich przypadkach lekarz decyduje się na podanie takich środków kobiecie w gabinecie. Muszą istnieć ku temu poważne przesłanki.

Można jednak je sprowadzić z krajów, gdzie aborcja jest całkowicie legalna, np. Holandia. Po opłaceniu zamówienia,  mifepriston i mizoprostol (tabletki poronne) wysyłane są w bardzo szybkim czasie do kobiety, która ma szansę na przeprowadzenie aborcji nawet do 12 tygodnia ciąży – kiedy to skuteczność leków jest największa. Aby zamówić tabletki online, nie są potrzebne żadne recepty od lekarza. Można takie zakupy zrobić bez konieczności informowania o wszystkim lekarza.

Pierwsza dawka leków ma za zadanie wstrzymać dopływ hormonów, jakie odpowiedzialne są za rozwój zarodka. Druga dawka powoduje powolne usuwanie zarodka z organizmu. Należy uważać na to, w jakiej kolejności przyjmowane są tabletki poronne.

Przebieg aborcji farmakologicznej

Uzależniony jest w dużej mierze od tego, jak wszystko zniesie organizm kobiety. Nie brakuje takich osób, które po przyjęciu tabletek, mogą dosłownie “góry przenosić”. Duża jednak ilość kobiet zwija się na łóżku, ponieważ ból jest bardzo mocny. Kobiety, które już mają to za sobą, niekiedy porównują ten ból do tego, co dzieje się podczas porodu.

Każda kobieta na pewno może spodziewać się krwawienia, które może utrzymywać się przez kilka kolejnych godzin. Z czasem będzie ono jednak słabnąć. Jeżeli ciąża była już na zaawansowanym etapie (aborcja farmakologiczna dedykowana jest do 12 tygodnia ciąży), widoczne mogą być skrawki zarodka na podpasce. Uwaga! Lepiej się takim rzeczom zbyt długo nie przypatrywać. Proces terminacji ciąży z wykorzystaniem tabletek, może potrwać dobrych kilka godzin.

Po ustaniu krwawienia, nie ma co od razu robić kolejnego testu ciążowego, aby sprawdzić, czy aborcja się udała. Rzetelny wynik przy pomocy testu ciążowego, będzie można uzyskać po ok. 4 tygodniach. Wcześniej można udać się na USG, jednak wiele kobiet nie robi tego, ponieważ nie chce odpowiadać na zbyt podejrzliwe pytania ze strony medyka.

Jeżeli okaże się, że aborcja nie doszła do skutku, istnieje opcja zamówienia kolejnego zestawu takich tabletek. Trzeba jednak upewnić się, że faktycznie, po określonym czasie testy (najlepiej wykonać ich kilka) nadal potwierdzają ciążę.

Która aborcja jest najkorzystniejsza?

  • Jeśli chodzi o dostępność – aborcja farmakologiczna, która możliwa jest do przeprowadzenia w domu, bez konieczności informowania o tym osób trzecich. Aborcja chirurgiczna to konieczność skorzystania z pomocy medycznej, co też w Polsce jest utrudnione. Jedyną możliwością jest wizyta w innym kraju.
  • Pod względem finansowym – wszystko tak naprawdę uzależnione jest od kosztów, które pochłonie gabinet medyczny. Jednak w zdecydowanej większości przypadków, tabletki poronne wydają się najdogodniejszą opcją. Tym bardziej że ma się do nich dostęp bez konieczności wychodzenia z domu.

Kobieta sama, zgodnie ze swoim sumieniem, musi podjąć decyzję o tym, jaką aborcję wybiera.

 

Dodaj komentarz