0

Poniżej znajdziesz informacje, jak zażyć lekarstwa, czego powinnaś spodziewać się po ich zażyciu, jakich środków przeciwbólowych możesz użyć i jakie mogą być oznaki powikłań.

Nie musisz zażywać lekarstw na pusty żołądek. Powinnaś jeść i pić normalnie. Niektóre kobiety odczuwają nudności po zażyciu Misoprostolu, więc lepiej jest spożywać w miarę lekkostrawne potrawy. Nie powinnaś pić alkoholu ani zażywać narkotyków, gdyż mogą one wpłynąć na Twoją ocenę sytuacji.

Prosimy o uważne stosowanie się do zaleceń lekarza dotyczących stosowania leku i podjęcie kroków w celu przyjęcia leków zaraz po ich otrzymaniu!
Jeśli miałaś cesarskie cięcie, występuje u Ciebie nieco większe ryzyko poważnego krwawienia podczas aborcji medycznej.
Dlatego powinnaś być blisko szpitala lub na terenie szpitala, podczas wykonywania tego zabiegu.

Jeśli miałaś więcej niż jedno cięcie cesarskie, a Twoja ciąża trwa dłużej, niż 12 tygodni-rośnie u Ciebie ryzyko pęknięcia macicy. Jest to rzadkie, ale bardzo niebezpieczne powikłanie, które musi być leczone w szpitalu. Więc jeśli podczas wykonywania aborcji medycznej lub później zaczniesz odczuwać stale zwiększający się ból – musisz natychmiast udać się do szpitala.

W JAKI SPOSÓB PRZYJĄĆ LEKARSTWA:

Aby przerwać ciąże, lekarstwa powinny zostać zażyte w następujący sposób:

  • Najpierw połknij 1 tabletkę Mifepristone. Lek ten hamuje wytwarzanie progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie ciąży.
  • Po 24 godzinach powinnaś umieścić 4 tabletki Misoprostolu 200mcg pod językiem i trzymać je tam przez przynajmniej 30 minut, aż tabletki się rozpuszczą. Po 30 minutach musisz wypluć wszelkie pozostałości tabletek.
  • 3 godziny po zażyciu pierwszej dawki Misoprostolu, umieść 2 kolejne tabletki Misoprostolu pod językiem i trzymaj je tam przez 30 minut, aż tabletki się rozpuszczą. Po 30 minutach możesz wypluć wszelkie pozostałości tabletek
  • Jeśli nadal krwawienie się nie rozpoczęło i masz jeszcze tabletki misoprostolu  i masz wątpliwości, czy aborcja się zakończyła, 3 godziny po użyciu pierwszej dawki Misoprostolu, umieść 2 dodatkowe tabletki Misoprostolu pod językiem, trzymaj je tam przez 30 minut , aż tabletki się rozpuszczą. Po 30 minutach musisz wypluć wszelkie pozostałości tabletek.Misoprostol powoduje skurcze macicy, aby znajdujące się w niej produkty ciąży zostały wydalone. Ból i krwawienie zmniejszą się po opróżnieniu się macicy.

Stanowczo radzimy Ci, abyś umieściła Misoprostol pod językiem, ponieważ uniemożliwi to wykrycie środka lub jego pozostałości, na wypadek konieczności udania się do szpitala. Nie ma testów na obecność Misoprostolu we krwi, czyli nie można udowodnić, że kobieta próbowała przeprowadzić aborcję.

Gdy pozostaną Ci dodatkowe tabletki Misoprostolu, zachowaj je. Mogą okazać się przydatne, gdybyś z nich miała skorzystać w  wypadku  jakichś powikłań po aborcji. W takich przypadkach należy zawsze kontaktować się z działem pomocy technicznej w celu uzyskania dalszych wskazówek.

NORMALNE OBJAWY:

Krwawienie zazwyczaj pojawia się w przeciągu 4 godzin po zażyciu tabletek, ale może też rozpocząć się później. Czasami zdarza się, że krwawienie i skurcze oraz inne efekty uboczne jak mdłości, wymioty, biegunki, bóle i zawroty głowy, uderzenie krwi do głowy, gorączka występują zaraz po przyjęciu Misoprostolu.
Krwawienie jest często pierwszym objawem rozpoczęcia aborcji. Gdy aborcja postępuje, krwawienie i skurcze nasilają się. Krwawienie jest przeważnie bardziej obfite niż przy zwykłej menstruacji, możesz także wydalać skrzepy. Skurcze i krwawienie są silniejsze im bardziej zaawansowana jest ciąża. Jeśli aborcja powiodła się i jest całkowita, krwawienie i skurcze stopniowo ustępują. Moment aborcji objawia się gwałtowną utratą większej ilości krwi oraz silniejszymi skurczami i bólem.

Krwawienie i ból nie zawsze oznaczają, że aborcja się powiodła i że była całkowita. Jedynym sposobem na upewnienie się, że nie jesteś już w ciąży, jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) 10 dni po zażyciu lekarstw albo wykonanie testu ciążowego nie wcześniej niż 3 tygodnie po przyjęciu lekarstw. Jeżeli jesteś w ciąży dłużej niż 9 tygodni możesz zauważyć mały pęcherzyk ciążowy.

Macica oczyszcza się stopniowo przez ok. 1-3 tygodnie po zażyciu lekarstw, więc lekkie krwawienie jest normalne przez ten czas. NIE ma potrzeby dodatkowej interwencji chirurgicznej (np. łyżeczkowania), jeśli nie masz niepokojących objawów jak silne krwawienie, utrzymujący się ból, gorączka czy wydzielina z pochwy o nieprzyjemnym zapachu lub dziwnej konsystencji.

Test ciążowy może być wykonany po 3 tygodniach od aborcji medycznej. Czasami testy ciążowe mają wynik pozytywny nawet po 3 tygodniach, gdyż hormony ciążowe nadal obecne są we krwi. W takim wypadku radzimy powtórzyć test po kilku dniach lub wykonać badanie USG.

ŚRODKI PRZECIWBÓLOWE:

Ibuprofen jest najskuteczniejszym środkiem przeciwbólowym w wypadku silnych skurczów. Możesz użyć również niesteroidowych leków przeciwzapalnych jak Diklofenak. Paracetamol (acetaminofen) mogą też być przyjęte.

Najlepiej, abyś zaczęła brać środki przeciwbólowe 1 godzinę przed wzięciem misoprostolu i kontynuowała stosowanie ich w razie potrzeby.
Niektórym kobietom ulgę przynosi dodatkowo przyłożenie do brzucha butelki z ciepłą wodą.
Prosimy, zapoznaj się z ulotką dołączoną do lekarstwa przeciwbólowego, żeby sprawdzić, jaka jest maksymalna dawka.

OBJAWY POWIKŁAŃ:

Jeżeli występują u Ciebie poniższe objawy, powinnaś jak najszybciej udać się do lekarza!

– Bardzo silne krwawienie przez dłużej niż 2 godziny pod rząd, które wymaga zużycia więcej niż 2 największych podpasek na godzinę (strumień krwi porównywalny do lekko otwartego kranu), zawroty głowy i oszołomienie mogą być znakiem, że tracisz zbyt dużo krwi. Jest to niebezpieczne dla twojego zdrowia i powinnaś od razu udać się do szpitala. Możesz również wziąć 2 dodatkowe tabletki misoprostolu i umieścić je pod językiem. Musisz je połknąć albo wypluć przed wejściem do szpitala.
– Gorączka powyżej 39° w jakimkolwiek momencie aborcji lub temperatura 38° utrzymująca się przez 24 godziny.
– Ból, który nie ustępuje lub nasila się parę dni po przyjęciu lekarstw.
– Wydzieliny z pochwy o dziwnym kolorze, konsystencji lub nieprzyjemnym zapachu.